نوین تبلیغ > املاک > املاك صنعتي > توليد هيوميک اسيد در ايران (کود پارس هيوميک )
تازه ها
  کارخانه 4151 متري اشتهارد
  زمين فلزي در شهرک صنعتي شمس
  کارخانه ريخته گري
  شرايط پرداخت
  سوله موادغذايي فروش واجاره
  ملک فروشي در شهرک صنعتي شمس آباد
  کارخانه
  سوله با شرايط پرداخت18 ماهه
 7  خريد فروش رهن اجاره
  فروش سوله 216 متري جاجرود
  فروش نيروگاه گازي 2-5-8مگاواتي
  سيمان کاري و سيمانبري در طرح هاي
  خريد و فروش زمين و سوله و کارخانه

گروهها
كامپيـوتر [2367]
لوازم [2146]
آموزشي [823]
املاک [266]
وسايل نقليه [284]
خدماتي [3678]
بازار كار [319]
صنعتي [3322]
ارتباطي [213]
شخصي [10]
هنري [67]شرح آگهی

توليد هيوميک اسيد در ايران (کود پارس هيوميک )

توليد هيوميك اسيد در ايران (پارس هيوميك

مقدمه

از زمان هاي بسيار دور ، حتي پيش از عصر كشاورزي ، بشر بطور مبهم احساس كرده بود كه بار دهي درختان را مي شود به روش هايي افزايش داد.شايد دفن اتفاقي اجساد در كنار درختان و متعاقب آن افزايش محصول ، او را به وجود رابطه اي ميان اين دو متقاعد كرده بود . اما طبيعيست كه در آن عصر وحشت و بي خبري ، بشر غار نشين از تعبير درست اين پديده عاجز بود.در دوراني كه همه مصايب و بلايا را به خشم خدايان و همه اتفاقات خوش را به رضايت آنان نسبت مي دادند ، انسان هاي ابتدايي اينطور برداشت كردند كه مي شود نظر مسايد خدايان را با تقديم اجساد !! جلب نمود.احتمال مي رود كه رسم تقديم قرباني به خدايان و بعدها به معابد ، ريشه در چنين استنباطي داشته باشد.

بعد ها بشر متوجه شد كه نه تنها اجساد انسان ، بلكه لاشه ي حيوانات و حتي فضولات آنها نيز بر افزايش محصول موثر است و به اين ترتيب عصر كود دهي در كشاورزي آغاز شد. به تدريج برخي از كشاورزان دريافتند كه استفاده از برخي نمك هاي طبيعي در شرايط خاص نيز مي تواند به افزايش محصول كمك كند. براي مثال افزودن شوره ، آهك ، گچ وخاكستر از قديم الايام در ميان برزگران مرسوم بوده است.پيگيري و مطالعه همين باور هاي سنتي بود كه سرانجام در قرن نوزدهم منجر به ظهور كود هاي شيميايي گرديد.

پرفسور ليبيگ و همكارانش كه موفق به تجزيه ي گياهان گرديده بودند متوجه شدند كه جسم گياه از تعداد نسبتا محدودي از عناصر ساخته شده كه به صورت نمك هاي محلول از ريشه ي گياه جذب مي شوند .آنها به نتيجه ي قطعي رسيدند كه هيچ نوع تركيب آلي از ريشه ي گياه جذب نمي شود .آنچه ريشه ي گياه لازم دارد و بايد از خاك تامين شود، سيزده عنصر است كه به صورت املاح محلول قابل جذبند. اگر چه آنها هرگز منكر اهميت مواد آلي نشدند اما همين كه نتوانستند ساز و كار مشخصي براي مواد آلي بيابند، نقش سازنده ي كود هاي آلي براي بيش از يك قرن در محاق و ابهام عميق فرو رفت و در عوض عصر طلايي كود هاي شيميايي آغاز گشت .

امروزه كه بيش از يك قرن از آغاز عصر كود هاي شيميايي مي گذرد ، گر چه بشريت به يمن وجود آنها از گرسنگي و قحطي نجات يافته و اين جاي سپاس و تشكر دارد ، اما با انبوهي از مشكلات تازه دست به گريبان است كه به نظر مي رسد عمدتا ريشه در عدم توازن عناصر در خاك داشته باشند ، چيزي كه بيش از همه مصرف نا متناسب كود هاي شيميايي مسبب آن است. امروزه از كشت ارگانيك و محصولات ارگانيك زياد مي شنويد.مردم بخصوص در كشورهاي پيشرفته به سرعت از محصولات توليد شده با كودهاي شيميايي رويگردان مي شوند . كشاورزان بسياري هم در سراسر جهان به اين نتيجه رسيده اند كه براي حفظ خاك و نيز براي حفظ سلامت خود و خانواده شان چاره اي جز اين ندارند كه مصرف كودها و سموم شيميايي را كاهش دهند.اما با گراني كودهاي آلي و هزينه هاي كمر شكن حمل و نقل چگونه اين كار عملي است؟

پارس هيوميك

پارس هيوميك كه محتوي ۴۰٪ هيوميك اسيد ، ۴۰٪ فولويك اسيد و بيش از ۵۰ نوع مينرال مختلف مي باشد ، دقيقا چنين منظوري را بر آورده ميكند. اين كود صد در صد طبيعي و در واقع عصاره گياهان باستاني است. چنانكه مستحضريد فقط بخش اندكي از كودهاي حيواني و گياهي توسط ميكرو ارگانيسمهاي موجود در خاك و در زماني نسبتا طولاني كه هيچگاه كمتر از چندين ماه نيست به مواد هيوميكي تبديل مي شود و تا اين تبديل صورت نگيرد نتيجه مطلوبي از مصرف كود آلي به دست نمي آيد.لذا پارس هيوميك كه غني از هيوميك اسيد مي باشد كارايي بسياري دارد كه به برخي آنها اشاره مي شود:

۱) پارس هيوميك ساختار خاك را سبك و به ريشه زايي بهتر كمك ميكند.

۲) باعث نگهداري بيشتر آب در خاك مي شود.

۳) به رشد سريع باكتري هاي مفيد در خاك كمك مي كند.

۴) به انحلال و آزادسازي عناصر ميكرو و ماكرو كه طي ساليان متمادي در خاك تثبيت شده كمك نموده ، در نتيجه نياز به كودهاي شيميايي را به نحو محسوسي كاهش مي دهد.

۵) مقاومت به شوري ، سرما زدگي و كم آبي را افزايش مي دهد.

۶) از سميت كودها و عناصر اضافي موجود در خاك ميكاهد.

۷) دوام اثر پارس هيوميك زياد است و تا چند سال اثر آن در خاك باقي مي ماند.

۸) مقاومت گياه را در مقابل انواع بيماريها افزايش داده و نياز به مصرف سموم را به نحو محسوسي كاهش مي دهد.

۹) سرعت جوانه زني بذر را افزايش مي دهد.

۱۰) ph اسيدي اين محصول به اصلاح خاكهاي قليايي كمك مي كند.

۱۱) پارس هيوميك با طبيعت سازگار است و حتي تا چند برابر مقدار توصيه شده خطري براي گياه يا محيط زيست ندارد.

زمان مصرف:

هيوميك اسيد در هيچ زماني منع مصرف ندارد . با اين حال بهترين زمان مصرف براي باغات از اواسط پاييز تا اوايل بهار است و براي انواع زراعتها قبل از كاشت مصرف مي شود.در مناطق گرمسير بهتر است پارس هيوميك را چند روز قبل از كاشت به زمين داده و سپس آبياري نمود. پارس هيوميك در خاك گرم و مرطوب ، به سرعت رشد باكتري هاي مفيد را تحريك نموده و زمينه را براي پرورش گياه فراهم مي نمايد.در مناطق سردسير نيز بهتر است چند هفته قبل از كاشت با خاك مخلوط شده و زمين آبياري شود.

نحوه و مقدار مصرف :

پارس هيوميك را بايد منحصرا در خاك استفاده كرد.براي باغات در عمق ۱۵ تا ۳۰ سانتي متري در سايه انداز درخت مصرف مي شود.مقدار مصرف در مورد درختان جوان ۲۵۰ گرم و درختان بالغ ۵۰۰ گرم مي باشد. در مورد نهالها ، قلمه ها و ميوه هاي بوته اي ۴۰ تا ۵۰ گرم پارس هيوميك به ازاي هر نهال يا بوته قبل از كاشت با خاك مخلوط مي گردد. براي گياهاني كه پوشش كاملي در خاك ايجاد مي كنند (گندم ، جو ، ذرت و ... ) ۲۵۰ تا ۳۰۰ كيلوگرم در هكتار مصرف مي شود.در مورد چمن نيز ۱۵۰ تا ۲۰۰ كيلوگرم در هكتار قبل از كاشت به زمين داده شود.

در مورد صيفي جات ، بعد از كاشت هم مي توان استفاده كرد. در اين صورت بين ۳۰ تا ۵۰ گرم به فاصله ۱۰ سانتي متر از ساقه روي پشته مي ريزيم به طوري كه دايما با رطوبت قطره چكانها مرطوب شود.در مورد آبياري هاي غرقابي مي توان كف جوي ها ريخت و آبياري نمود و يا اينكه در بشكه اي حل نمود و به جريان آب اضافه كرد.

در صورت شور بودن خاك يا آب ، مقدار مصرف را مي توان تا ۲ برابر افزايش داد.

پارس هيوميك با انواع كودهاي شيميايي قابل مخلوط شدن است ، اما در اين صورت ميزان مصرف كودهاي مذبور را به نصف كاهش دهيد. زيرا پارس هيوميك از تبخير ، آبشويي و تجزيه سريع عناصر ماكرو و ميكرو موجود در كودهاي ديگر جلوگيري مي كند.

كشاورز عزيز!

پارس هيوميك يعني تامين متوازن همه عناصر در زمان

مناسب


هيو ميك اسيد چيست؟

زماني بود كه تصور مي رفت هر موجود زنده اي پس از مرگ بطور كامل به عناصر تشكيل دهنده اش تجربه شده ، به طبيعت باز مي گردد . گر چه اين مطلب تا حدود زيادي درست است. اما از چند دهه قبل دانشمندان متوجه شدند كه تجزيه بافتها ي مرده هميشه بطور كامل انجام نمي شود. لااقل در موارد خاص و در شرايط ويژه اي ميكرو ارگانيسم تجزيه كننده مواد آلي ، پليمرهاي ويژه اي را مي سازند كه به تشكيل نفت ، زغال سنگ و يا مواد هيوميكي(humic substsnce) منجر مي شود . آنچه در اين مبحث مورد نظر ماست چگونگي تشكيل مواد هيوميكي مي باشد.

اگر يكصد كيلو گرم بافت گياهي ، مثلا برگ خشك را در زير لايه نازكي از خاك قرار دهيد و گرما . رطوبت و اكسيژن كافي براي آن تامين كنيد ظرف مدت چند ماه كه در بهترين شرايط كمتر از يك فصل نيست ، پس مانده هاي گياهي به ۱۵ كيلو گرم كمپوست تبديل مي شوند . كمپوست در واقع ماده ارگانيك نيمه تجزيه شده است و با چشم غير مسلح مي توان بافتهاي گياهي را در آن تشخيص داد.

چنانچه روند تجربه ادامه يابد ميكرو ارگانيسمهاي تجزيه كننده موجود در خاك كه عمدتا از قارچهاي ميكروسكوپي مي باشد سرانجام در مدت زماني كه هيچگاه كمتر يكسال نخواهد بود از ۱۵ كيلو گرم كمپوست چيزي حدود ۳ كيلو گرم ماده نرم قهوه اي رنگ به جاي مي گذارند كه به آن هوموس گفته مي شود .در هوموس با چشم غير مسلح شما آثاري از بافت گياهي مشاهده نمي كنيد. اما در زير ميكروسكوب سلولهاي گياهي قابل شناسايي هستند. بنابراين هوموس نيز مراحل مياني تجزيه را طي مي كند .اگر مجددا شرايط مناسب براي فعاليت ميكرو ارگانيسمها يعني گرما ، رطوبت ، اكسيژن و مواد معدني فراهم باشد ، از ۳ كيلو گرم هوموس در دوره اي كه ممكن است به دهها و يا صدها سال نيز برسد ، سرانجام چيزي حدود ۱ كيلو گرم ماده سياه رنگ مايل به قهوه اي به نام هيوميك اسيد تشكيل خواهد شد.

مواد هيوميكي نام خود را از هوموس گرفته اند .از آنجا كه اين ماده ph اسيدي ضعيف (۳.۸ تا ۵) دارد و مشتق از هوموس مي باشد به نام هيوميك اسيد هم شناخته مي شود.اما حقيقتا هيچ شباهتي به اسيد هاي شناخته شده چه معدني و چه آلي ندارد. مواد هيوميكي در واقع طيف وسيعي از تركيبات آلي ـ معدني گوناگون نظير اسيد هاي آمينه ، پپتيد ها ، فنولها ، آلدئيدها و اسيدهاي نوكلئيك در پيوند با انواع كاتيونها مي باشند كه مجموعا تركيب بسيار پيچيده و شگفت انگيزي را ساخته اند كه مي توان ميليونها سال در طبيعت دوام بياورد و اعمال بسيار شگرفي را انجام دهد كه قابل قياس با هيچ تركيب ديگري نيست. در همه خاكهاي كشاورزي هيوميك اسيد بطور طبيعي وجود دارد و در واقع ۸۰ درصد مواد ارگانيك خاك را تشكيل مي دهد. ميزان ايده آل مواد آلي در خاكهاي كشاورزي بين ۴ تا ۶ درصد است.

در خاكهاي كشاورزي اروپا اين ميزان بين ۲ تا ۴ درصد و در بعضي از نقاط اروپاي شرقي نظير اوكراين به ۶ درصد مي رسد. اما در سرزمين هاي خشك و كويري .ماده آلي خاك و به تبع آن هيوميك اسيد بسيار نا چيز مي باشد .بطوريكه به جز نوار ساحلي شمال .ميزان ماده آلي خاك در اكثر نقاط كشور ما زير ۱ درصد و در بسياري نقاط حتي زير ۱٪ درصد است. ملاحظه مي كنيد كه هيوميك اسيد چيز تازه اي نيست و تقريبا در همه خاكها و آبهاي كره زمين كم و بيش وجود دارد.

آنچه تازگي دارد شناخت ما از اين مواد است. دير زماني نيست كه متوجه شده ايم رشد گياهان و سلامت همه موجودات زنده به نحو چشمگيري به وجود اين مواد وابسته است. فقر خاكهاي كشاورزي در مناطق كويري را ميتوان با افزودن مواد هيوميكي جبران نمود. خوشبختانه در برخي نقاط كره زمين و از پسمانده هاي گياهي اعصار بسيار دور ، توده هايي از مواد هيوميكي تشكيل شده كه امروز مي تواند بعنوان كود و اصلاح كننده خاك مورد استفاده قرار گيرد.

تا بحال كسي موفق به تجزيه كامل اين تركيب بسيار پيچيده يعني مواد هيوميكي نشده است .اما در بررسي هاي ابتدايي سه بخش عمده در آن قابل تشخيص است:

هيوميك اسيد كه در مواد قليايي محلول و در آب و اسيد نا محلول است.
فولويك اسيد كه در آب ، قليا و اسيد محلول باشد.
هيومين كه در قليا ، اسيد و آب نا محلول است.
كار بر روي اين مواد بشدت و در سطح بسيار وسيعي ادامه دارد و چه بسا كه در آينده و پس از پيدا شدن شناخت بيشتر از مواد هيوميكي اين تقسيم بندي ها و نام گذاري ها به كلي دگرگون شود . اما آنچه امروز مي توان گفت اين است كه هر يك از سه بخش فوق داراي خصوصيات ويژه خود مي باشند.

چنانچه ملاحظه گرديد مواد هيوميك محلول نهايي تجزيه هر ماده آلي در شرايط ويژه و توسط ميكرو ارگانيسمهاي خاص مي باشند. از آنجا كه ماده اوليه آن از موجود زنده گرفته شده و توسط موجودات زنده ديگر ي شكل گرفته است ، براي رشد دادن به هر موجود زنده ديگري كارايي و مناسبت دارند و باز به دليل اينكه موجودات مولد مواد هيوميكي باكتريها و مخصوصا قارچهاي خاكزي غير بيماريزا هستند به رشد اينگونه موجودات نيز بيشتر كمك مي كنند. باكتريها و قارچهاي پاتوژن (بيماريزا)كه در تشكيل مواد هيوميكي هيچ نقشي ندارند و موجوداتي كه انگل هستند از مواد هيوميكي هيچ سهمي نمي برند. بالعكس با رشد سريع موجودات ذره بيني غير بيماريزا ، در تنگنا و محدوديت شديد نيز قرار خواهند گرفت.


خواص هيوميك اسيد:

ساختار خاك را بهبود مي بخشد.
به ريشه زايي بهتر كمك مي كند.
باعث نگهداري بيشتر آب در خاك مي شود.
به رشد سريع باكتريهاي مفيد در خاك كمك مي كند.
به انحلال و آزادسازي عناصر ماكرو و ميكرو كمك كرده و در نتيجه نياز به كودهاي شيميايي را به نحو محسوس كاهش مي دهد.
مقاومت به شوري را افزايش مي دهد.
مقاومت به كم آبي را افزايش مي دهد.
مقاومت به سرما را افزايش مي دهد.
از سميت كودها و عناصر اضافي موجود در خاك مي كاهد.
دوام اثر آن زياد است و تا چند سال اثر آن در خاك باقي مي ماند.
مقاومت گياه را در مقابل انواع بيماريها افزايش داده و نياز به مصرف سموم را به نحو محسوسي كاهش مي دهد.
سرعت جوانه زني بذر را افزايش مي دهد.
ph اسيدي اين محصول به اصلاح خاكهاي قليايي كمك مي كند.
با طبيعت سازگار است و خطري براي گياه و يا محيط زيست ندارد.
به حفظ تراون خاك كمك مي كند.
به بهبود كيفيت محصول كمك مي كند.
هيوميك اسيد بهترين كلاتور طبيعي است.

حال راجع به هر كدام از موارد فوق تو ضيحاتي ارائه مي شود:

اصلاح ساختار فيزيكي خاك:
خاك بارور كشاورزي از ۴ بخش مجزا تشكيل شده است. ۴۵٪ آنرا مواد معدني ، ۲۵٪ رطوبت ، ۲۵٪ هوا و ۵ درصد باقيمانده را مواد آلي تشكيل مي دهند.مينرالهاي خاك را با كمي اغماض مي توان به سه بخش تقسيم كرد: ماسه(sand) ، سيلت (silt) ، رس (clay) .از اين سه بخش ، ماسه مطلقا چيزي براي تغذيه گياه ندارد.سيلت كه ساختاري بين ماسه و رس دارد از لحاظ مواد غذايي بسيار فقير است. لذا تقريبا همه مواد غذايي مورد نياز گياه را خاك رس و مواد آلي تامين مي كنند.ماسه و سيلت گر چه كمكي به رشد گياه نمي كند،اما وجودشان براي افزايش نفوذپذيري خاك ضروري است.

اگر ماده آلي خاك كافي نباشد ذرات رس بهم مي چسبند و از نفوذپذيري خاك بشدت مي كاهند و جاي كمي براي آب و هوا باقي مي گذارد و نيز گسترش ريشه را دشوار مي كنند.مواد آلي و بخصوص هيوميك اسيد كه محصول نهايي هر ماده آلي است، بار منفي خود را به ذرات رس منتقل نموده باعث مي شود كه آنها تا حدودي يكديگر را دفع كنند و از چسبندگي آنها كاسته مي شود. به عكس ، نمكهاي محلول (nacl و انواع كودهاي شيميايي) با بار مثبت خود سبب چسبندگي بيشتر ذرات رس به يكديگر شده ، از نفوذپذيري آن مي كاهد. در كشور ما كه ميزان ماده آلي خاك حداقل و اكثرا زير يك درصد است و نيز با شوري آب و خاك در سطح گسترده اي مواجه ايم ضرورت استفاده از مواد آلي هيوميكي بشدت احساس مي شود.هيوميك اسيد با ساز و كار هاي ديگري نيز به بهبود فيزيك خاك كمك مي كند كه بعدا به آن خواهيم پرداخت.

اصولا هيوميك ها پيش از اينكه كود باشند اصلاح كننده خاك هستند. به اين معنا كه پليمرهاي هيوميك اسيد شبيه يك چسب ارگانيك عمل مي كنند و ذرات مواد معدني خاك را به هم مي چسبانند. ميكرو گرانولهاي تشكيل شده نيز با كمك همين چسب به هم پيوند شده گرانولهاي درشت تري ايجاد مي كنند. وقتي اين گرانولها در كنار هم قرار بگيرند، همانند گلوله هايي كه در يك ليوان قرار داده شوند، بين خود فضاي خالي ايجاد مي كنند كه به نفوذ بيشتر هوا ، آب و ريشه كمك مي كند ، همچنين فضاي مناسبي براي موجودات ريز اعم از ميكروسكوپي و ماكروسكوپي ايجاد مي كنند. در صورت كمبود و يا فقدان هيوميك اسيد خاك مستعد فرسايش مي شود.

2. حفظ رطوبت خاك

حفظ رطوبت خاك براي همه كشاورزان مهم است.بخصوص براي مناطق خشك و كويري و بالاخص براي شني-ماسه اي كه بر بستر هاي شيبدار قرار گرفته اند بي نهايت اهميت دارد.ما اينگونه زمينها را در مناطق كوهپايه اي و ييلاقات كشور خود بسيار داريم.اين روزها كه با بحران كم آبي عمومي مواجه هستيم هر عاملي كه بتواند به حفظ رطوبت خاك كمك كند براي ما غنيمت است.مولكولهاي هيوميك اسيد با مينرالهاي خاك تشكيل پيوند داده و شبكه اي تور مانند ايجاد كه مجموعا قادرند حجم نستبا زيادي آب را در خود ذخيره نمايند. هر چه بافت خاك سبك تر باشد اين تاثير بيشتر است.بطوريكه آزمايشات نشان داده است در خاكهاي شني ماسه اي تا ۱۰۰ برابر معمول آب در خاك ذخيره مي شود. اگر مايليد اثرات حفظ رطوبت هيوميك اسيد را بسرعت مشاهده كنيد مي توانيد از گياهان گلخانه اي و يا از گلهاي زينتي موجود در منزلتان استفاده نماييد.

نمونه جالب گياهان زينتي حساس به كم آبي ، گياه حسن يوسف است كه در شرايط عادي بخصوص در تابستان به آبياري روزانهنياز دارد. با افزودن يك قاشق غذا خوري گرانولهاي هيوميك اسيدبه خاك گلدان ملاحظه خواهيد كرد كه اين نياز به هفتهاي دو بار كاهش خواهد يافت.

3. بهبود ريشه زايي:

تاثير هيوميك اسيد بر رشد ريشه چنان واضح و شگرف است كه در مواردي حجم ريشه را تا چند برابر افزايش مي دهد.چنانكه همه مي دانيم گياهي كه ريشه هاي وسيع تر و قويتر دارد سالم تر و مقاوم تر نيز خواهد بود.

تقويت ريشه زايي با مكانيسمهاي متعدي مرتبط است.اولا چنانچه قبلا ذكر شد اصلاح ساختار فيزيكي خاك فضاي مناسب تري را براي نفوذ ريشه ايجاد مي كند . ثانيا هيوميك اسيد با افزايش نفوذپذيري سلولهاي ريشه به جذب بهتر مواد غذايي و توسعه بيشت گياه كمك مي نمايد.از اينها گذشته ثابت شده است كه هيوميك اسيد با توليد بيشتر اسيدهاي نوكلئيك و اسيد هاي آمينه تكثير سلولي را در كل گياه و بخصوص در ريشه ها افزايش مي دهد.

4. اهميت ميكرو ارگانيسمهاي خاك براي رشد گياهان

اهميت ميكرو ارگانيسمهاي خاك براي رشد همه گياهان فوق العاده زياد است. بطوريكه از خاك استريل شده نمي توان محصول قابل توجهي برداشت كرد. موجودات ذره بيني خاك با ريشه گياهان همزيستي و تبادل مواد غذايي دارند. بين ۱۵ تا ۲۵ درصد ماده آلي توليد شده در فتوسنتز از ريشه ترشح شده ، در اختيار اين موجودات ريز قرار مي گيرد. به اين موجودات ذره بيني كه عمدتا از رده قارچهاي ميكروسكوپي هستند فلور خاك گفته مي شود. هر گياهي فلور ويژه خود را دارد و ضمن اينكه آنها را تغذيه مي كند متقابلا نيز محصولات توليد شده آنها نظير هورمونها، آنزيمها ، آنتي بيوتيكها و ديگر تركيبات را جذب مي نمايد.اگر با ذره بين به تارهاي كشنده ريشه نگاه كنيد انبوهي از ريشه هاي نخ مانند سفيد را ملاحظه خواهيد كرد كه ريشه را در بر گرفته اند. اينها همان قارچهاي همزيست هستند كه در ازاي مواد غذايي كه از ريشه جذب مي كنند كمكهاي متعددي به گياه مي نمايند.مثلا با ترشح آنتي بيوتيك از نفوذ ميكروبها و قارچهاي يبماريزا و حتي نماتدها به ريشه جلوگيري مي كنند.

گروه ديگري از موجودات ذره بيني دائما در حال تجزيه پسماند ه هاي گياهي و كود هاي آلي و شيميايي هستند و آنها را به تركيبات ساده قابل جذب براي ريشه تبديل مي كنند. بسياري از اين موجودات ذره بيني با ترشح مواد اسيدي به انحلال و آزاد سازي ميكرو المنتهاي خاك كمك مي كنند .

همه ما كما بيش با ريزوبيومها يعني باكتريهاي كوچكي كه در ريشه گياهان خانواده لگوم زيست مي كنند آسنا هستيم . اينها نقش بسيار مهمي در جذب وتثبيت نيتروژن هوا دارند. اگر اينها و گوره ديگري از باكتريهاي مشابه كه خارج از ريشه و در خاك زندگي مي كنند (ازتو باكتر ها)نبودند،كشاورزي امكان پذير نبود. چون اينها تنها موجوداتي هستند كه قادرند نيتروژن را از هوا دريافت نموده و در خاك تثبيت نمايند.

هيچ گياهي قادر به جذب مستقيم نيتروژن از هوا نيست. در يك هكتار خاك بارور كشاورزي حدود۱۲۰۰ كيلو گرم باكتري ، حدود ۳۵۰۰ كيلو گرم قارچ ميكروسكوپي ، حدود ۱۴۰۰ كيلو گرم حشرات و كرم خاكي و بالاخره حدود ۲۵۰۰ كيلو گرم ريشه انواع گياهان وجود دارد . با اين حساب ملاحظه مي كنيد كه خاك دنياي شلوغ و فعالي است. دانشمندان معتقدند كه در طبيعت هيچ اكو سيستمي پيچيده تر و ناشناخته تر از خاك وجود ندارد. حتي شناخت ما از عماق اقيانوسها بسيار بيشتر از آن چيزي است كه از خاك مي دانيم.

حال كه اهميت ميكرو ارگانيسم ها تا حدودي روشن شد بايد اضافه كنيم كه هيوميك اسيد ، غذا و همچنين محرك رشد آنهاست.هيوميك اسيد با افزايش نفوذپذيري ديواره سلولي و نيز با تسريع در توليد پروتئينها و اسيد هاي نوكلئيك در درون سلول و نيز با مكانيسمهاي متعدد ديگري كه هنوز كاملا درك نشده اند به رشد و تكثير هر موجود زنده اي كمك مي كند.بخصوص تاثير آن بر رشد ميكروارگانيسمهاي مفيد موجود در خاك كه عمدتا از قارچها هستند بيشتر است. ممكن است اين سئوال براي خواننده پيش بيايد كه آيا هيوميك اسيد به رشد و تكثير ميكروبها و قارچهاي بيماريزا هم كمك مي كند؟ پاسخ منفي است. دليل اين نيست كه هيوميك اسيد همانند يك موجود هوشمند ، دوست را از دشمن تشخيص مي دهد ، اما به دليل اينكه هيوميك اسيد محصول قارچها و باكتريهاي غير بيماريزا است با نيازهاي فيزيولوژيكي اينگونه موجودات نيز سازگاري بيشتر داشته ، نتيجتا به رشد و تكثير آنها كمك مي كند. نتيجه نهايي اين كار تنگ شدن ميدان فعاليت ميكروارگانيسمهاي پاتوژن (بيماريزا)است.

5. آزاد سازي مواد معدني

آزاد سازي مواد معدني با روشهاي مختلفي انجام مي شود. اولا هيوميك اسيد به دليل اسيدي بودن (5-4=ph)مستقيما مي تواند عناصر مختلف را از مواد معدني آزاد كرده ،به خود جذب نموده و در زمان مناسب در اختيار ريشه قرار دهد. ثانيا هيوميك اسيد غذا و محرك رشد ميكروارگانيسمهاي مفيد خاك است و همچنان كه ملاحظه كرديد آنها نيز به روشهاي گوناگون به آزاد سازي عناصر در خاك كمك مي كنند. لازم به ذكر است كه تنها وجود عناصر در خاك ضمانتي براي جذب آنها نيست. در واقع بسياري از مواد معدني نظير اكسيدها ،كربناتها و سولفيدها مطلقا قابل جذب براي گياه نيستند. به همين دليل ممكن است شما گياهي را روي معدن آهن بكاريد و با كمال تعجب مشاهده كنيد كه دوچار كمبود آهن است.دليلش اين است كه معادن آهن اكثرا از اكسيد غير قابل جذب تشكيل شده اند. مهمترين تركيب قابل جذب معدني براي گياهان سولفات عناصر فلزي مي باشد. با اين حساب هيوميك اسيد بطور مستقيم و غير مستقيم به رها سازي و برداشت بهتر عناصر كمك مي كند.

6. شوري آب و خاك

شوري آب و خاك از معظلات بزرگ در كشاورزي ما مي باشد.درست است كه بعضي گياهان و درختان نظير پسته شوري مختصر را تحمل مي كنند اما تحمل اين گياهان نيز محدود است.متاسفانه گياه نه قدرت جذب انتخابي نامحدود و نه سيستم دفعي موثر براي خلاص شدن از شر تركيبات نا خواسته را دارد.لذا در مقابل تهاجم نمكهاي محلول از جمله كودهاي شيميايي (npk)بي دفاع است.تركيبات ارگانيك موجود در خاك همانند يك اسفنج عمل كرده بسياري از املاح محلول از جمله كلرورسديم را به خود جذب مي نمايند و در موقع لزوم در اختيار گياه قرار مي دهند.در مورد سديم كه تقريبا هيچ گياهي به آن نياز ندارد برداشتي از هيوميك اسيد صورت نمي گيرد و لذا هيوميك اسيد بتدريج اشباع شده و كارايي خود را از دست مي دهد به همين دليل بايد توجه داشته باشيم كه حتي خاكهاي غني از مواد آلي هم تحمل محدودي براي شوري دارند.

7. افزايش مقاومت نسبت به خشكي

افزايش مقاومت نسبت به خشكي با ساز و كارهاي متفاوتي انجام مي شود.قبلا ديديم كه هيوميك اسيد با اصلاح فيزيكي و بهبود دانه بندي خاك فضاي بيشتري براي نفوذ آب ايجاد مي كند.بعلاوه مولكولهاي هيوميك اسيد با مولكولهاي آب پيوندي تشكيل مي دهند. كه تا حدود زيادي مانع از تبخير آب مي گردد.از اينها گذشته مولكولهاي فولويك اسيد (بخش ريز مولكول از هيوميك اسيد) كه به درون بافتهاي گياهي نفوذ مي كنند با پيوند شدن به مولكولهاي آب تعريق و تعريق گياه را كاهش داده به حفظ آب در درون گياه كمك مي كنند.

8. سرما زدگي

سرما زدگي نيز از مشكلات شايع در مناطق خشك و كويري است كه بدليل كمبود رطوبت و اختلاف شديد دماي شب و روز ايجاد مي شود. هر سال بخش زيادي از محصولات كشاورزي ما به اين دليل از بين مي رود.تا حال هيچ راه حل قاطع و جامعي براي اين مشكل يافت نشده است. اما هيوميك اسيد با ساز و كارهايي كه ذكر خواهد شد مي تواند تا حدودي مانع سرمازدگي شود. مكانيسمنخست مربوط به افزايش فعاليت ميكروارگانيسم هاي خاك كه خود بخود سبب گرم شدن خاك در اطراف ريشه مي شود. اگر چه چرخش شيره گياهي در درون آوندها در فصل زمستان كند و بطئي است اما همين چرخش كند هم مي تواند تا حدودي گرماي ريشه را به سرشاخه ها منتقل مي كند. دومين سازوكار مربوط مي شود به حفظ بيشتر رطوبت خاك كه به دليل بالا بودن گرماي وبژه آب مقدار كالري بيشتري در درون خاك ذخيره مي شود .در طول روز آفتاب به سطح زمين مي تابد و آن را گرم مي كند و در شب خاك خشك به سرعت گرما را از دست مي دهد.اما خاك مرطوب كه مقدار بيشتري كالري ذخيره كرده است آهسته تر خنك مي شود ، در نتيجه احتمال سرمازدگي كاهش مي يابد.سومين سازوكار هيوميك اسيد براي مقابله با سرمازدگي اينست كه رنگ تيره اي به خاك مي دهد و در نتيجه انرژي خورشيدي بيشتر به خاك جذب مي شود.از همه اينها گذشته هيوميك اسيد و فولويك اسيد متابوليسم درون سلولي را افزايش داده و با اين مكانيسم هم به مقابله با سرما كمك مي كند.

9. مسموميتهاي گياهان

مسموميت گياهان در جريان كوددهي به دلايل مختلفي پيش مي آيد.گاهي كود داده شده استاندارئ نيست و مثلا فلزات سنگين اضافه دارد و سبب مسموميت گياه و متعاقب آن آسيب ديدن مصرف كننده حيواني و انساني مي شود.اما در اغلب موارد مسموميت ناشي از مصرف مقدار اضافي كود و يا بي موقع مصرف كردن آن پيش مي آيد.از اينها گذشته مسموميت در جريان سمپاشي ، مصرف علف كش و يا سمومي كه از موجودات زنده (مثلا آفلاتوكسين)ترشح مي شوند ، نيز ايجاد مي شود.

هيوميك اسيد در همه موارد فوق مي تواند كمك كننده بوده از آسيب ديدن گياه ، حيوان و يا انسان تا حدود زيادي پيشگيري كند.به همين دليل هيوميك اسيد را نه تنها در كشاورزي بعنوان اصلاح كننده خاك بكار مي برند بلكه در سالهاي اخير كاربردهاي وسيعي در تصفيه فاظلابهاي صنعتي و نيز احياي زمينهاي آلوده به مواد شيميايي (نفتي)و راديو اكتيو و ... پيدا كرده است.اين توانايي ها بيشتر ناشي از ساختار شيميايي اين مولكولهاي بي نظير است. بدليل وجود شاخه هاي جانبي متعدد در فرمول گسترده آن امكان تركيب شدن با انواع كاتيونها و آنيونهاي مختلف وجود دارد. جالب اينست كه با كاتيونهاي فلزات سنگين ايجاد تركيبات نا محلولي مي كنند كه به هيچ وجه قابل جذب توسط گياه و موجودات زنده ديگر نيست.از طرف ديگر بسياري از سموم كه تركيبات آلي-معدني با وزن مولكولي كم هستند با پيوند شدن به شاخه هاي جانبي هيوميك اسيد غير فعال شده از تاثير منفي آنها بر محيط زيست بشدت كاسته مي شود.براي مثال خاكهاي مناطق پسته خيز ما اكثرا آلوده به قارچهاي خاكزي aspergillus parasiticus و aspergillus flavus مي باشد كه سمي به نام آفلا توكسين را توليد مي كنند. چنانكه مي دانيد اين آلودگي علاوه بر زيانهاي زيست محيطي تا بحال خسارت سنگيني به بازار صادراتي پسته ايران وارد كرده است.هيوميك اسيد در اينجا نيز ابراز خوبي براي مهار اين آلودگي بدست مي دهد و با دو مكانيسم در كنترل اين مشكل نقش دارد.اول اينكه سبب تحريك رشد و تغذيه قارچهاي مفيد شده و با افزايش جمعيت آنها ، رقابت ايجاد شده و موجب مي شود كه قارچهاي بيماري زا مقابله نداشته توليد آنها كم مي شود و بتدريج از ميدان خارج شوند.از طرف ديگر با مكانيسم هايي كه ذكر شد ، هيوميك اسيد سم حاصل از اين قارچها را جذب كرده و با آن تركيب نا محلولي تشكيل مي دهد كه توسط گياه و ساير موجودات زنده قابل جذب نيست و به اين شكل آفلاتوكسين را مهار مي كند.لازم به ذكر است كه آفلاتوكسين شديدا سمي و سرطان زا (سرطان كبد) مي باشد و كنترل آن در بهبود كيفيت پسته و سلامت خاك و گياه بسيار حياتي است.

چنانكه اشاره شد بسياري از مسموميتها در رابطه با كوددهي زماني ايجاد مي شود كه يا كود اضافي مصرف كرده باشيم و يا در زمان نامناسب آنرا بكار ببريم.بخاطر داشته باشيدكه خطر بيش بود عناصر بيشتر از كمبود آنهاست.تا زماني كه بشر تنها از كودهاي آلي استفاده مي كرد، مشكل بيش بود چندان مطرح نبود ،اما در عصر كودهاي شيميايي كه غالبا نمكهاي محلول در آب هستند خطر مسموميت گياه بر اثر بيش بودها جدي تر است.

در اين موارد نيز هيوميك اسيد همچون مخزني اسفنجي ، كودهاي اضافي را بخوبي جذب كرده و در زمان مناسب در اختيار ريشه قرار مي دهد. ملاحظه مي كنيد كه هيوميك اسيد ابزار خطاپوشي ازاست كه در موارد بسياري مي تواند به كمك كشاورز و يا كارشناس كشاورزي بيايد.اما نبايد فراموش كرد كه خود هيوميك اسيد نيز اگر خيلي بيش از حد مورد نياز مصرفشود بدليل همراه داشتن مقادير نسبتا زيادر مواد معدني مي تواند مشكل ساز باشد. لذا هميشه به مقادير توصيه شده توسط سازنده و يا كارشناس كشاورزي توجه كنيد.

10.دوام اثر زياد كودهاي هيوميكي در خاك

به عكس كودهاي شيميايي كه دوام اثر نا چيزي دارند و به شكل هاي مختلف نظير تجزيه ، تبخير ، تصعيد ،آبشويي و يا تثبيت از دسترس گياه خارج مي شوند ،خيوميك اسيد پايداري بي نظيري دارد. تنها ميكرارگانيسم هاي مفيد خاك مي توانند آن را بعنوان منبع انرژي مورد استفاده قرار دهند و نيز وجود مقادير بيش از حد نمكهاي محلول در خاك از كود هاي شيميايي اضافي و چه آلاينده هاي خاك نظير نمك (nacl)مي تواند هيوميك اسيد را اشباع كرده و بطور موقت و يا دائم از كار بيندازد. از اينها كه بگذريم هيوميك اسيد همانند يك كاتاليزور در نقل و انتقال عناصر از خاك به گياه بطور دائم عمل مي كند ، اما خودش مصرف نمي شود. بعلاوه تبخير ،تصعيد ، آبشويي و يا تثبيت هيچ كدام شامل اين مواد بي نظير نمي شود. به همين دليل اغلب بخش مهمي از هيوميك اسيد مصرف شده براي سالهاي بعد باقي مي ماند. اگر به مقدار كافي هيوميك اسيد در يك فصل به خاك داديد ،به احتمال زيادي نياز به مصرف مجدد آن در فصل بعد وجود ندارد. در اين مورد كارشناسان كشاورزي را جويا شويد.

11. افزايش مقاومت گياه

افزايش مقاومت گياه توسط هيوميك اسيد نيز ساز و كارهاي متعددي دارد.شايد مهمترين آنها رشد و تكثير سريع موجودات ذره بيني مفيد خاك باشد كه هم بصورت رفابتي فضا را براي ميكروارگانيسم هاي بيماري زا نامساعد مي كنند و هم با آنتي بيوتيكها و الكالوئيد هاي توليدي خود آنها را از بين مي برند.جالب است بدانيد كه نخستين آنتي بيوتيكهايي كه در طب بكار رفت مانند پني سيلين ،استرپتومايسين و ... همگي از قارچهاي خاكزي گرفته شده بودند . اين قارچها آنتي بيوتيكهاي توليد را براي مقابله با دشمنان خود بكار مي برند.

جذب آنها توسط ريشه اين امكان را به گياه مي دهد كه با برخي از مهاجمين روي سطح خاك نيز مبارزه كند.قبلا اشاره شد كه ميكروارگانيسم هاي خاكزي و بخصوص قارچهاي ميكروسكوپي لايه نازكي را در اطراف ريشه گياهان ايجاد مي كنند كه بعنوان محافظ ريشه در مقابل ميكرو ارگانيسم هاي مزاحم و حتي نماتدها عمل مي كند. از همه اينها كه بگذريم افزايش ضخامت ديواره سلولي نفوذ عوامل آسيب رسان را كاهش مي دهد .ازدياد حجم ريشه ها نيز كه با واسطه هيوميك اسيد ايجاد مي شود ،سبب بهبود جذب همه عناصر و بالا رفتن مقاومت دروني گياه در مقابل بيماريها مي شود.

12. هيوميك اسيد محرك ريشه زايي

هيوميك اسيد محرك شناخته شده ريشه زايي است. به همين دليل در نهالستانها مقدار اندكي (كمتر از ۲۰ گرم )گرانول هيوميك اسيد را در چاله كاست نهال مي ريزند و با خاك مخاوط مي كنند. همچنين براي تحريك رشد بذر مي توان آن را با هيوميك اسيد و يا فولويك اسيد ۲ در هزار آغشته كرد (بذرمال).مهمترين سازوكارتحريك ريشه زايي ، افزايش متابواسيم و نيز نفوذپذيري جدار سلولها نسبت به آب و مواد غذايي مي باشد.بعلاوه گرم نگهداشتن خاك و حفظ رطوبت نيز ممكن است در اين جريان نقش داشته باشد.

13. هيوميك اسيد و كاهش قليائيت خاك

ph هيوميك اسيد بين ۸/۳ تا ۵ است و لذا براي خاكهاي قليايي كه بيشتر زمينهاي كشاورزي در كشور ما را شامل مي شود به كاهش قليائيت خاك كمك مي كند.بعلاوه با تحريك رشد تيوباسيلوس ها و توليد اسيد سولفوريك در خاك نيز مي تواند به اين منظور كمك كند.همچنان كه مي توانيد جذب عناصر و بخصوص ميكروالمنتها در خاك با مشكل جدي روبرو است .كمبود عناصري مثل آهن ،روي و مس در زمينهاي قليايي بسيار شايع است كه دليل آن تشكيل كمپلكس هاي نامحلول اين عناصر در زمينهاي قليايي است.هيوميك اسيد جدا از آنكه خود ذخيره خوبي از ميكرو المنتها را در بردارد ، به آزاد سازي و جذب بهتر عناصر تثبيت شده نيز كمك مي كند (نقش كلاتوري). از اينها گذشته هيوميك اسيد در تغيرات شديد ph نقش ضربه گير (بافر)را ايفا مي كند و از اينكه اسيديته و يا قلياييت خاك سريعا تغير كند جلوگيري مي كند. در اين صورت بسياري از موجودات زنده خاكزي در اين نوسانات تلف خواهند شد.

14. سازگاري با محيط زيست

شايد مهمترين خصيصه هيوميتها سازگاري آنها با محيط زيست باشد.اين ويژگي بخصوص در دهه اول قرن ۲۱ كه كل جامعه بشري درگير مسكلات زيست محيطي است جاذبه بيشتري به آن مي دهد. همچنان كه قبلا نيز ذكر شد ،هيوميك اسيد از مواد آلي طبيعي (عمدتا گياهي ) و با واسطه ميكرو ارگانيسم هاي خاك طي يك فرايند بسيار طولاني ساخته مي شود.هر نمونه خاك كشاورزي كم يا بيش محتوي اين مواد است. آنچه بعنوان اصلاح كننده خاك و يا كودهاي هيوميكي در بازار عرضه مي شود نيز قاعدتا منشا طبيعي داشته و نوعي هوموس است كه از جنگلهاي باستاني به جاي مانده و پس از فرآوري و تغليظ عرضه مي شود. هنوز هيچكس موفق به توليد مصنوعي اين مواد نشده است. لذا افزودن كودهاي هيوميكي به خاك در واقع اضافه كردن آن چيزي است كه بايد در هر خاك كشاورزي وجود داشته باشد.

قبلا اشاره شد كه خاكهاي كشاورزي ما در اغلب نقاط فقر مواد ارگانيك دارند.هيوميك اسيد كه خود محصول نهايي هر كود آلي مي باشد ، اگر به اندازه كافي و در فصل مناسب داده شود با مكانيسم هايي كه قبلا ذكر شد مي تواند كمبود هاي تغذيه اي گياه را مرتفع سازد.

امروزه بسياري از آبهاي سطحي اعم از رودخانه ها ، درياچه ها و دريا ها و نيز بخش مهمي از آبهاي زير زميني به انواع سموم و كودهاي شيميايي آلوده شده اند . اين آلودگي بهسرعت به مصرف كنندگان اعم از حيوان يا انسان منتقل مي شود.هيوميك ها توانايي جذب همه اين آلاينده ها را دارند و با آنها كمپلكس هاي نا محلولي تشكيل مي دهند كه از خطرات آنها براي محيط زيست به نحو بارزي مي كاهد. بخاطر اين خصوصيتهاست كه امروز در كشت هاي ارگانيك از تركيبات هيوميكي در سطح گسترده اي استفاده مي شود.چنانچه احتمالل مطلع هستيد مصرف كود هاي شيميايي در اينگونه كشت ها اكيدا ممنوع است.

برخي از اينن موضوع نگرانند كه تركيبات هيوميك محتوي فلزات سنگين و يا تركيبات آلي زيان بخش نظير بنزن باشند. در اين مورد بايدمتذكر شويم كه هيوميك اسيد با فلزات سنگين كمپلكس هاي نامحلولي و ساير تركيبات آلي خطر ساز نيز بايد گفت كه از اين بابت هم جاي نگراني نيست. اگر چه در ساختار هيوميك اسيد تركيبات آروماتيك نيز وجود دارند ،ولي اينها آزاد نيستند و در پيوند محكمي با ساير تركيبات آليفاتيك و معدني ، پليمري را مي سازند كه تركيب يگانه اي است و شباهت به هيچ يك از اجزاي سازند هاش ندارد.

15. ايجاد توازن در عناصر غذايي

مساله توازن بحث بسيار مهم و پيچيده اي است.دير زماني نيست كه دانشمندان دريافته اند كه تنها تامين عناصر مورد نياز گياه براي رشد و سلامت آن كافي نيست ،بلكه تامين متوازن عناصر بسيار مهمتر است. تا زماني كه بشر از كود هاي آلي (حيواني و گياهي ) براي تقويت خاك استفاده مي كرد اين مشكل وجود نداشت. چرا كه كود هاي ارگانيك خود مشتق از موجود زنده ديگري بودند و نوعي تعادل زيستي در خود داشتند و در نهايت به افزايش مواد هيوميكي كمك مي كردند.مشكل از آنجا پديد آمد از اوايل قرن بيستم مصرف كودهاي شيميايي شروع شد.

اين كودها ميزان توليد را در كشاورزي آنچنان بالا بردند كه نه تنها قحطي ها و گرسنگي ها به فراموشي سپرده شد ، بلكه در اين اواخر اضافه توليد مشكل برخي از كشور هاست. اما اين پيشرفت به قيمت بر هم خوردن توازن عناصر در خاك ميسر شد.

عدم تعادل در خاك چه مشكلي ايجاد مي كند؟

اولين مشكل در جذب خودنمايي مي كند. براي نمونه بيش بود فسفر مي تواند مانع جذب آهن ، روي ، كلسيم و ... شود. چرا كه فسفر با اين عناصر توليد فسفاتهاي نا محلول مي كند.به همين ترتيب بيش بود هر عنصري در خاك براي جذب يك يا چند عنصر ديگر مزاحمت ايجاد مي كند. در مرحله دوم در درونسلول گياهي عنصري كه كمبود دارد بشود ، اما آنزيم هايي كه به اين ترتيب ايجاد مي شوند ديگر كارايي لازم را ندارند. هر عنصر دهها و گاهي صدها آنزيم هايي و يا هورمون گياهي و يا جانوري را فعال مي كند.كمبود يا فقدان آن اگر منجر به مرگ نشود از كارايي و توليد به نحو محسوسي مي كاهد. براي نمونه عنصر روي ، دهها آنزيم را در گياه و حدود ۲۰۰ آنزيم را در انسان هدايت مي كند. اگر قرارباشد به دليل كمبود روي عنصري مثل آهن و يا منيزيوم جايگزين آن شود براي موجود زنده فاجعه اي است. اين اتفاقياست كه متاسفانه امروزه با آن مواجه هستيم و تبعات حيوان و انسان نا متعادل ايجاد مي كند.گر چه بحث راجع به اين مساله در اينجا موضوعيت ندارد ، ولي همين قدر اشاره مي كنيم كه انسانهاي نامتعادل ، نه تنها دچار مشكلات جسمي متعدد هستند ، بلكه اختلالات رواني و و رفتاري عديده اي نيز پيدا مي كنند. شايد از همه مهمتر و وحشتناكتر برداشتهاي توهمي و بيمار گونه اي است كه اين افراد از هر موضوعي دارند. توهم عامل بسياري از بدبختيهاي امروز بشر است. براي بازگشت به تعادل مجدد چارهاي جز اين نيست كه باز از خاك شروع كنيم و در اين راه هيوميك ها ابرلز بسيار كارا و مفيدي هستند.

16. جذب بهتر مينرالها و بهبود كيفيت محصول

افت كيفيت محصولات كشاورزي واقعيتي است كه همه به آن معترفند و آزمونها متعدد آن را اثبات كرده است. براي مثال غلات امروزي نسبت به محصولات مشابه نيم قرن پيش بين ۳۰ تا ۵۰ درصد مينرال كمتري در بردارند. اگر در نظر بگيريد كه اين كمبود ها بسرعت به حيوانات پرورشي و خود انسان منتقل مي شود ، خواهيد ديد كه قرباني اصلي دخالتهاي بي حد و حصر در طبيعت خود انسان است.

در اينجا نيز هيوميك اسيد با مكانيسمهاي متعددي كه قبلا اشاره شد به جذب بهتر مينرالها و بهبود كيفيت محصول كمك مي كند. علاوه بر آنچه قبلا ذكر شده است بايد اضافه كنيم كه هيوميك اسيد با بهبود توليد قند ، پروتئين و ويتامين در گياه و نيز تاثير مثبتي كه بر جنبه هاي مختلف فتوسنتز دارد نيز محتواي غذايي محصولات كشاورزي را افزايش مي دهد. پيش تر گفته شد كه هيوميك اسيد سبب تقويت ديواره سلولي مي شود.با اين مكانيسم نفوذپذيري محصولات نسبت به قارچهاي فاسد كننده در همه موارد اعم از غلات ، ميوه جات و سبزيجات كمتر شده و خاصيت انبارداري افزايش مي يابد.

17. افزايش ظرفيت تبادل كاتيوني خاك

كلاتور ها (chelators) تركيبات آلي هستند كه بواسطه ساختارهاي ويژه شيميايي خود مي توانند در نقل و انتقال عناصر فلزي از خاك به ريشه گياه بعنوان واسطه عمل كنند. قبلا اشاره شد كه غالب مواد معدني نظير اكسيدها ، كربناتها و سولفيدها براي گياه ددقابل جذب نيستند و سولفاتها هم قابليت جذب محدودي دارند. نقش هيوميك اسيد خاك از يك طرف انحلال و جذب عناصر نا محلول از خاك و از طرف ديگر حفظ و نگهداري اين عناصر در خود و انتقال آن در زمان مناسب به ريشه گياه است. به اين عمل تبادل كاتيوني نيز گفته مي شود . وقتي گفته مي شود كه هيوميك اسيد ظرفيت تبادل كاتيوني خاك (cation exchangable cspacity) يا مختصرا cec را افزايش مي دهد اشاره به همين توانايي آن مي باشد . امروزه كلاتورهاي مصنوعي متعددي در صنايع شيميايي توليدو جهت انتقال كاتيونهاي مختلف به گياه مورد استفاده قرار مي گيرد. همه شما نامياي اختصاري edta و eddha را شنيده ايد.اينها نمونه اي از كلاتورهاي مصنوعي گرانقيمت هستند كه كاربردشان در كودهاي شيميايي مرسوم است.اما خودشان نوعي آلاينه محيط زيست محسوب مي شوند و كاربردشان در كشتهاي ارگانيك اكيدا ممنوع است. ااما هيوميك اسيد و برخي تركيبات دروني آن نظير فولويك اسيد ضمن اينكه نقش كلاتوري خوبي ايفا مي كنند ، براي محيط زيست هيچ گونه ضرري ندارند.


جايگاه هيوميك اسيد در دنيا:

امروزه هيوميك اسيد در سراسر جهان مورد توجه خاص قرار گرفته است و در صنعت كاربردهاي متنوع و وسيعي دارد.براي مثال در صنايع نفت براي كاهش چسبندگي گل حفاري مصرف مي شود. همچنين در تصفيه فاظلاب هاي صنعتي جهت زدودن فلزات سنگين از جمله اورانيوم ، همينطور براي احياي خاكها و آبهاي آلوده به مواد نفتي و ساير آلاينده هاي شيميايي مورد استفاده قرار مي گيرد. بعلاوه در توليد داروها و مكمل هاي دامي و نيز در توليد داروهاي انساني از اين مواد بهره برداري مي شود.اما مهمترين كاربرد آن در كشاورزي است.در كشور هاي غربي با وجوديكه ميزان ماده آلي در خاك نسبتا بالاست و ph خاك غالبا خنثي يا مختصري اسيدي است و در چنين شرايطي هيوميك اسيد كمتري دارد ، باز استقبال از اين مواد بسيار گسترده و روز افزون است. آنها به دليل زير علاقمند به استفاده از هيوميك ها هستند.

سازگاري با محيط زيست و فقدان نگذاني از آلوده شدن آبهاي سطحي و زير زميني
صرفه جويي در مصرف كود شيميايي و كاهش هزينه ها
قابليت استفاده دركشتهاي ارگانيك در حاليكه بسياري از كودهاي شيميايي نظير npk در اين موارد ممنوعيت دارد.
افزايش مقاومت نسبت به بيماريها در نتيجه كاهش مصرف سموم.
كاهش هزينه هاي كارگري به دليل استفاده از حجم كم در مقايسه با كود هاي آلي.
احياي توازن در خاكهايي كه قبلا بطور نامناسب كوددهي شده اند.
در كشور هايي نظير استراليا و آمريكا كه بخشهاي مهمي از خاكشان كويري است و با مشكلاتي مشابه ما مواجه اند ، انگيزه هاي جدي تري براي مصرف هيوميك ها وجود دارد. در چنين سرزمينهايي ، آب و خاك غالبا قليايي است و هيوميك اسيد در محيط قليايي بهتر عمل مي كند. از اين گذشته مناطق بياباني با مشكلات ديگري نظير كمبود مواد آلي خاك ، كم آبي ، شوري ، نوسان شديد دما در شبانه روز (تنش گرمايي و سرمايي) و ساختار نامناسب خاك درگير هستند.


جايگاه هيوميك اسيد در ايران

تا حدود ۵سال قبل هيوميك اسيد در ايران تقريبا ناناشناخته بود.از سال ۱۳۸۲ شركت كشاورزي گلزار براي نخستين بار هيوميك اسيد گرانوله را تحت نام تجارتي black earth وارد نمود و با تلاش فراوان آن را به كشاورزان ايراني معرفي كرد كه مورد استقبال خوبي هم قرار گرفت.دو سال بعد همين شركت هيوميك اسيد مرغوبتري را با نام agri hume كه توليد شركت humatech بود جايگزين بلك ارت نمود.

از اين محصول طي سه سال صدها تن در كشور توزيع شد. استقبال از اين محصول نيز بسيار خوب و گسترده بود و نشان داد كه هيوميك اسيد و كود هاي مشتق از آن سازگاري خوبي با شرايط اقليمي ايران دارند. از آنجا كه بخش عمده اي از قيمت تمام شده اين محصول مربوط به هزينه هاي حمل و نقل و واسطه ها بود و به ناچار به هموطنان كشاورز تحميل مي شد ، شركت ما تصميم گرفت كه در صورت امكان اين محصول را در داخل كشور توليد نمايد. خوشبختانه مساعي ما اواخر سال گذشته با پيدا شدن مواد اوليه يسيار مرغوب به بارنشست و اكنون پروسه فرآوري ، خالص سازي و تغليظ آن در داخل كشور انجام مي شود.محصول توليدي ما از نام تجارتي پارس هيوميك با قيمتي كمتر از يك سوم مشابه خارجي اكنون در اختيار كشاورزان قرار دارد.

كيفيت اين محصول نه تنها كمتر از مشابه خارجي آن نيست بلكه از نظر ميزان فولويك اسيد بر همه آنها برتري دارد. اميد است كه اين مقاله انگيزه ي موثر براي مطاله بيشتر در خوانندگان ايجاد كند و در نهايت همه با كمك هم مي توانيم سلامت و تعادل از دست رفته را به خاكهاي كشاورزي ميهن بازگردانيم و هميشه اين نكته را در نظر داشته باشيم كه:خاك سالم =گياه سالم=حيوان و انسان سالممشخصات آگهينام: ياسر حيدري
ايميل : chavorchi@yahoo.com
تلفن : 03913234467
موبايل : 09139914313 ‬
موقعيت : کرمان
آدرس : رفسنجان ميدان بسيج . خيابان آيت ا... صدر 5 حنب نمايندگي تصفيه آب حيدري

اعطاي نمايندگي فروش در سراسر کشور

هیومیک , اسید ,کود , پارس هیومیک ,, رنگ گیاهی,شركت پارس مكمل,فرمول شیمیایی مواد مختلف,سنگ زني,فروش منبع تغذیه,فروش منبع تغذیه,گرمای فلزات زیر زمین,فروش سنگ آهن,خوانندگان ایرانی,روش صنعتی تولید آهن,فروش معدن, رنگ گیاهی,سنگ زني,فروش منبع تغذیه,فروش سنگ آهن,f___admin/img/loading.gif


مشــخــصــات آگــهــی
نــام: یاسر حیدری
ایمــیل:
گفتگوي آنلاين:
تلفن:
09139914313
موقعیت: كرمان
آدرس: رفسنجان میدان بسیج .خیابان آیت ا... صدر 5
قیمت: کیلویی 700 تومان
تاریخ ثبت آگهی:  یکشنبه 02 شهریور 1393
تاریخ انقضای آگهی:  جمعه 01 اسفند 1393
تاريخ بروز رساني:  یکشنبه 22 آذر 1394
بازديد:


ارسـال پيغـام
تماس بـا: یاسر حیدری
در مـورد: توليد هيوميک اسيد در ايران (کود پارس هيوميک )
نـام شـما:
 ایمیل شـما:
مــتــن:
ارسال به مبايل
ارسال به ايميل
ارسال به صندوق پيامها
ارسال به ياهو مسنجر
 

» خواهشمند است، در صورتيكه يك آگهي نظر شما را جلب كرده و يا در مورد آن پرسشي داريد، بصورت مستقيم با آگهي دهنده تماس بگيريد .

بنابراين اين سايت از پاسخ به پرسشهاي شما در مورد محتواي آگهي‌ها معذور است .
  Loading ...آگهي هاي رايگان
05.27تهران

فروش چهار ديواري با سند شش دانگ در محدوده فدائيان

فروش چهار ديواري با سند شش دانگ در محدوده فدائيان اسلام با بهترين امکانات زمين با متراژ 1100 متر دفتر 70 مترفعاليت جهت ضايعات فلزات و غير ادرس: خ فدائيان اسلام ، پايين ...
05.19تهران

سوله و انبار در شادآباد

شاد آباد- خ 17 شهريور-خ شهيد مختاري پ1سوله وانبار دو نبش با موقعيت عالي و کاربري صنعتي واقع در شاد اباد خ 17 شهريورخ مختاري به متراژ2200 متر مربع داراي 1000متربنا سوله و ...
04.12تهران

مشاور املاک کـــاخ

فروش و اجاره سوله و سالن هاي صنعتيمشاور : امير کلهرموبايل : 09125600961 ...
03.20زنجان

فروش کارخانه در شهر صنعتي ابهر

000
فروش کارخانه در ابهرمساحت کل 6000 متر1100 متر سوله با ارتفاع 7 متر2500 متر فونداسيون سالن تکميلکل محوطه بتونبرق سه فاز 50 آمپر قابل ارتقاگاز صنعتيچاه آب با مجوز و ...
09.22مركزي

فروش يک واحد مرغداري گوشتي000 30هزار قطعه اي

قیمت پایه 350 میلیون
يک واحد مرغداري گوشتي واقع در استان مرکزي با ضرفيت 30000 جوجه در دو سالن کنار هم و با تمام تجهيزات به فروش ميرسد. تجهيزات: دانخوري اتوماتيک ابخوري اتوماتيک روشنايي ...
09.22مركزي

اگهي فروش

متری12000
آگهي فروشزمين کشاورزي به مساحت 60 هکتار واقع در 5 کيلومتري اراک در منطقه صنعتي حاجي آباد داراي امکانات زير مي باشد:1. سه حلقه چاه داراي پروانه جمعا 12 اينچ 2.يک واحد ...
09.22اصفهان

سوله اجاره اي

توافقی
سوله 2200 متري با امکانات کامل همراه با 5000 زمين واقع در شهرک صنعتي مجلسي در چند کيلومتري کارخانه فولاد مبارکه اماده براي راه اندازي کار توليدي يا صنعتي يا انبار ...


Novintabligh.com
طراحی و پیاده سازی توسط گروه طراحی و برنامه نویسی نوین رسانه Novinresaneh.Com
novintabligh.com