نوین تبلیغ
سامانه تبلیغات و نیازمندیهای اینترنتی

آموزش سه تار مقدماتي و متوسطه

آشنایی قدم به قدم سه تار،

آشنایی با تمام نکات سه تار ،

درس های فصل بندی شده در محیط نرم افزاری ،

نحوه گرفتن ساز ،

آموزش روش های مختلف نواختن

سه تار از سازهای مضرابی موسیقی ایرانی است که آنرا معمولا با مضراب نمی نوازند و با ناخن ، زخمه می زنند.

سه تار و انواع سازهای شبیه به آن مانند دو تار و تنبور و چگور در نواحی مرکزی آسیا و خاورمیانه رواج داشته است. به نظر می رسد که سه تار از قرن چهارم رواج داشته است.

سه تار در گذشته سه سیم ( تار ) داشته و اکنون چهار سیم دارد ( البته سیم سوم وچهارم آن نزدیک به هم قرار دارند و هم زمان نواخته می شوند و مجموعه آن دو را معمولا سیم بم می نامند ) . با گذشت زمان کسانی چون ابونصر فارابی، ابوعلی سینا، صفی الدین ارموی و از متاخران ابوالحسن خان صبا لزرم افزایش یک سیم دیگر ( این سیم از نظر تاریخی سیم چهارم است ولی سیم سوم خوانده می شود ) به این ساز را درک کرده و سه تارهای امروزی دارای چهار سیم هستند. سیم سوم سه تار به سیم مشتاق معروف است و به روایتی از ابوالحسن صبا این سیم را نخستین بار درویشی به نام مشتاق علیشاه به این ساز افزوده است. برخی از جمله عده ای از عرفا به آن« اوتار» نیز می گویند.

کلمات سه تار ( ستار ) ، گیتار، ختار( نام آرامی یا آسوری ساز ) همه می توانند از یک ریشه باشند. لذا تعبیر ستار به ترکیب سه و تار چندان منطقی به نظر نمی رسد. عامل دیگری که این فرضیه را تقویت می کند طرز تلفظ آن در هند به صورت sitar می باشد. معمولا کسره فارسی در هند و افغانستان به صورت I کوتاه تلفظ می شود. با توجه به شباهت عدد چهار در فارسی، درلاتین، در روسی، و چاتور در هندی ( همه به معنی چهار ) با نام سازهای سیمی مختلف مانند ستار، سیتار، خیتار، و گیتار ( نام سازهای سیمی مختلف ) می توان فرض کرد که از روز اول این ساز سیمی چهار تار داشته و به همین لحاظ ستار نامیده می شده است. این فرض که نام گیتار و ستار ریشه تاریخی مشترک داشته باشند چندان دور از واقع به نظر نمی رسد. حالا باید دید در کدام زبان هند و اروپایی چهار را به صورت ستار یا احتمالا تستار ( توجه هموطنان ترک و اصفهانی « چ» را به شکل « تس» تلفظ میکنند ) تلفظ می کرده اند. البته این احتمال هم هست که ستار حاصل تغییر چتار یا چیزی مانند آن با گذشت زمان باشد.

نکته دیگری که ما می گوئیم ستار از خانواده سازهای زهی است و نمی گوئیم از خانواده سازهای تاری نشان می دهد که ایرانیان اولیه از کلمه تار به معنی سیم سازهای زهی استفاده نمیکرده ، بلکه لغت زه به این منظور استفاده می شده است. و چه بسا که در مقطعی از تکامل زبان فارسی قسمت دوم نام سه تار، و بر اثر یک اشتباه تاریخی، به جای زه برای نامیدن سیمهای مرتعش جاگزین شده و رواج پیدا کرده اند. تار یا تان ( که فعل تنیدن هم از آن مشتق می شود ) همواره در نقطه مقابل پود به کار می رود و در مثالهای فرهنگ دهخدا وسایر لغت نامه ها همواره تار و پود با هم آمده یا اشاره به تار به مفهوم مقابل پود است . ریشه « تان» به معنی کشیده شده می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمائید:

http://hesabimarket.com/produce/448/produce_448/
سه تار - نرم افزار - موسیقی - فرهنگ لغت


مشــخــصــات آگــهــی
نــام: فروشگاه حسابی
ایمــیل:
تلفن:
05118448138
موقعیت: خراسان
آدرس: مشهد-احمدآباد
قیمت: 40000 ریال
تاریخ ثبت آگهی:  یکشنبه 02 شهریور 1393
تاریخ انقضای آگهی:  پنجشنبه 01 آبان 1393
تاريخ بروز رساني:  یکشنبه 22 آذر 1394
بازديد: 49
 

ارسـال پيغـام
تماس بـا: فروشگاه حسابی
در مـورد: آموزش سه تار مقدماتي و متوسطه
نـام شـما:
 ایمیل شـما:
مــتــن:

برو بالا
novintabligh.com