نوین تبلیغ
سامانه تبلیغات و نیازمندیهای اینترنتی

روايت فتح

روایت فتح-روایت فتح

مجموعه تلویزیونی «روایت فتح» را شاید بتوان از ارزشمندترین مستندهای جنگی در تاریخ سینما دانست. مستندی كه لحظات تكان دهنده و تاثیرگذار بسیاری از هشت سال دفاع مقدس مردم ایران را در خود دارد. مستندی كه با تنها موسیقی ضرب طبل و آوای گرم و حزین شهید مرتضی آوینی گویی همیشه گرم و زنده و تازه است و نفس و خون شهیدان را با خود همراه دارد اگرچه این مجموعه با نام «روایت فتح» از عملیات خیبر در سال 1362 بر صفحه تلویزیون دیده شد اما چند سال پیش از آن، از همان اوایل شروع جنگ تحمیلی،‌ از همان زمانی كه به قول شهید آوینی «خرمشهر هنوز خونین شهر نشده بود»، دوربینش به كار افتاد و فیلم گرفت.

یك دوربین فیلمبرداری مینی اكلر، یك ضبط صوت ناگرا و یك فیلمبردار به علاوه شهید آوینی كه هم كارگردان بود و هم صدابردار و شهید غلام عباس ملك مكان،‌ كه هم رانندگی می‌كرد و هم محافظ مسلح گروه فیلمبرداری بود با یك عدد تفنگ‌ ام یك.

این‌ها برخی اعضای گروه تلویزیونی جهاد سازندگی بودند كه پیش از آن تقریبا كمتر واقعه و حادثه پس از انقلاب از زیر دستشان در رفته بود. از سیل خوزستان در سال 58 تا واقعه تركمن صحرا و بلوایی تحت عنوان خلق تركمن در گنبد قابوس (در مجموعه‌ای تحت عنوان «شش روز در تركمن صحرا») تا غائله خسرو قشقایی در شیراز (مجموعه «خان گزیده‌ها») تا گمگشته‌های دیار فراموشی درباره مردم محروم بشاگرد و تا تجاوزهای مرزی عراق قبل از آغاز رسمی جنگ...

یك هفته پس از آن‌كه اولین مستند جنگی درباره خرمشهر از گروه جهاد سازندگی به نام «فتح خون» از تلویزیون پخش شد، ‌این شهر به تصرف بعثی‌ها درآمد. شاید بتوان مستند «فتح خون» را نخستین بخش از مجموعه روایت فتح دانست. پس از آن ، گروه عازم آبادان تحت محاصره رفت و مجموعه‌‌ای تحت عنوان «حقیقت» شكل گرفت كه می‌توان آن را پیش‌زمینه «روایت فتح» به شمار آورد.

این مجموعه در 11 قسمت به وقایع دو سال آغاز جنگ در آبادان، ‌سوسنگرد و دزفول می‌پرداخت. در طی ساخت همین مجموعه است كه اولین شهید گروه،‌علی طالبی كه فیلمبردار بود،‌ تصاویر مستند را با خونش مزین می‌سازد.

عملیاتی مانند «ثامن‌الائمه(ع)» كه به شكست محاصره آبادان انجامید و «طریق‌القدس» كه آزادی بستان را منجر گشت در این مجموعه ثبت گردید.

از عملیات خیبر در جزایر مجنون بود که مستندهای گروه جهاد سازندگی تلویزیون نام «روایت فتح» را به خود گرفتند. در این هنگام فیلمبردارهای جدیدی به گروه اضافه شده بود و اكیپ‌‌های فیلمبرداری 3 – 4 یا حداكثر 5 نفره شدند: فیلمبردار (كه اغلب خودش كارگردان هم بود)، دستیار فیلمبردار، صدابردار و بعدا یك عكاس. كار رانندگی نیز توسط یكی از همین افراد صورت می‌گرفت. در ابتدا از عكس چندان استفاده‌ای نمی‌شد اما بعدا عكاسی هم در «روایت فتح» موضوعیت یافت. خصوصا در 3 قسمت «دسته ایمان» كه شهید مهدی فلاحت‌پور فیلمبردار بود، عكاس جایگاهی ویژه داشت. فیلم، قالبی روایتی داشت و روایت وقایع بر روی مجموعه‌ای از عكس‌ها صورت می‌گرفت كه بر یكدیگر دیزالو می‌شدند.

عملیات بی‌نظیری همچون «بدر»، «فتح فاو»، «كربلای 5» و ... «مرصاد» نیز در این مجموعه ثبت گردیده‌اند.

تا سال 1366 و عملیاتی در خاك كردستان عراق، فیلمبرداری توسط دوربین 16 میلیمتری و نگاتیو انجام می‌گرفت ولی از آن سال به دلیل راه‌پیمایی‌های طولانی در ارتفاعات پر برف و زندگی در شرایط دشوار همراه رزم‌آوران قرارگاه رمضان، عبور با كرجی از رودخانه‌های عریض، همیشه در حالت آماده باش بودن، تعقیب و گریز و عبور مخفیانه از كنار پایگاه‌های ارتش بعث در خاك كردستان عراق، كار با دوربین اكلر و ضبط صوت نگرا را غیرممكن ساخت و گروه ناچار از دوربین ویدیویی هندی‌كم 8 استفاده كرد ولی تصاویر ضبط شده توسط همین دوربین ویدیویی در استودیوی ساده گروه به فیلم 16 میلی‌متری تبدیل می‌گردید.

5 مجموعه 11 تا 14 قسمتی «روایت فتح» به همین صورت در طول سالهای جنگ تحمیلی تا پایان عملیات مرصاد ساخته شد و در طی ساخت آن برخی اعضای گروه هم به شهادت رسیدند از علی طالبی گرفته تا ابوالقاسم بوذری و حسن هادی و رضا مرادی نسب و امیر اسكندر یكه‌تاز و برادر شریعتی و ... و مهدی فلاحت‌پور و سیدمرتضی آوینی.

تركیب اعضای گروه از سال 64 به بعد شامل حدود 20 نفر از جهاد سازندگی، پانزده نفر از سپاه پاسداران، 12 نفر از بسیج و 5 نفر از تلویزیون شد و از جمله ابراهیم حاتمی‌كیا هم از سال 65 به گروه پیوست.

«دوربین باید جزء بدن فیلمبردار باشد و او آن را یكی از اعضاء بدن خویش بداند» مهمترین اصل برای ساخت قسمت‌های مختلف مجموعه «روایت فتح» بود.

خود شهید مرتضی آوینی در این باره توضیح می‌داد: «این كار ساده‌ای نبود و احتیاج به مهارت داشت. فقط مسئله حفظ تعادل دوربین در میان نیست. مسئله اینجا بود كه حفظ تعادل دوربین و وجود آن همراه فیلمبردار نمی‌بایست او را از زندگی خاصی كه در جبهه وجود دارد باز دارد... وقتی قرار باشد كه كارگردان و فیلمبردار درهم مدغم شوند، فیلمبردار باید بتواند موضوع را انتخاب كند، بلافاصله آن را در ذهن خودش دكوپاژ كند و در ضمن رعایت قواعد مونتاژ، فیلمبرداری كند و این همه را در شرایطی انجام دهد كه فی‌المثل در فیلم «پاتك روز چهارم» دیده‌اید. همانند دیگر رزم‌آوران، حركات سریع و محتاطانه‌ای داشته باشد. به راهپیمایی‌های طولانی اقدام كند. حریم‌ها، حدود و قواعد رزم را رعایت كند، به زندگی در شرایط سخت و بدون استراحت تن در دهد و ... پس لازم بود كه دوربین جزیی از بدن فیلمبردار شود و مثل چشم او و یا دست و پایش در حیطه اراده و اختیار او قرار بگیرد. این كاری بسیار مشكل ولی بالاخره امكان‌پذیر بود. وجود فیلمبردارهای ما با دوربین شانزده میلیمتری، اكلر كوچك به هم پیوسته بود و لذا حركات جدیدی در كارهای مستند ما وارد شد..."

شهید آوینی ادامه می دهد :" ...در فیلم «عملیات امام مهدی (عج)» از مجموعه «حقیقت» دوربین همراه با رزم‌آورانی كه پیروزمندانه از صحنه درگیری بازمی‌گشتند ، تراولینگ می‌كرد . فیلمبردار نیز همراه با دیگران مشغول راه رفتن بود اما نه به طور عادی. او ناچار بود كه تمام راه را یا از پهلو قدم بردارد یا عقب عقب برود و گاه دور بعضی‌ها بچرخد. این تراولینگ در طول یك شات بیشتر از 5 دقیقه طول می‌كشید كه در طول آن مثلا رزمنده‌ای كه بعدا شهید شده ، رؤیای شب گذشته‌اش را تعریف می‌كند یا دیگری روایتی درباره ولایت فقیه می‌خواند، رزمندگان دیگر به یكدیگر برمی‌خورد و با هم روبوسی می‌كنند و تانك‌های مشتعل در اطراف جاده را به یكدیگر نشان می‌دهند و ... بالاخره دوربین همراه با دیگران توقف می‌كند. این نمای بسیار زیبا را فیلمبردار در حالی فیلمبرداری كرده كه خود او با تمام قلب به آنچه در اطرافش می‌گذرد، پیوسته است و دوربین نیز چون عضوی از اعضای بدنش با او در وقایع پیرامونش محو گشته است...."

مجموعه «روایت فتح» تماما بوسیله شهید سیدمرتضی آوینی مونتاژ و صداگذاری شد و یكی از تمایزات اساسی آن با دیگر آثار مستند مشابه وجود صدای سرصحنه بود ، در حالی که همه صحنه‌های آن ، دارای صدای سینك بودند. در هنگام مونتاژ گاها برای برخی صحنه‌ها تا پنج باند صدا ساخته می‌شد: دو باند افكت، یك باند موسیقی و یك باند گفتار متن اما همه صحنه‌ها حتما صدای سینك داشتند. همین ضرورت باعث شد كه اكنون در آرشیو روایت فتح كه ارزشمندترین آرشیو فیلم‌های مستند از هشت سال دفاع مقدس وجود دارد،‌صدها ساعت فیلم با صدای سینك موجود باشد. اسنادی گرانقدر از تاریخ انقلاب اسلامی با كیفیت و كمیت قابل ملاحظه.

ضرورت گرفتن صدای سینك برای این مجموعه تا آنجا بوده كه فی‌المثل برای بازآفرینی افكت‌ نمایی ارزشمند مربوط به عملیات فتح‌المبین كه استثنا صدای سرصحنه نداشت، بیش از یك هفته تلاش شد تا صداهایی بازآفرینی شود.

بعد از پایان جنگ هم «روایت فتح» ادامه یافت به صورت مجموعه بیست قسمتی «سراب»، مجموعه مستندی پیرامون رویكرد جوانان لبنانی به اسلام، مجموعه «انقلاب سنگ» درباره انتقاضه و فیلم «فراق یار»

گفته شده که اعضای گروه تا سال 1367 به جز حقوق ماهیانه جهاد سازندگی و یا سپاه پاسداران كه از هفت هزار تومان تجاوز نمی‌كرد،‌ عایدی مالی دیگری نداشتند. در سال 66، بنیاد فارابی 90 هزار تومان به واحد تلویزیونی جهاد سازندگی هدیه می‌كند كه میان اعضای اصلی تقسیم می‌شود و آنها نیز همان مبلغ مختصر را به خانواده شهدا هدیه كردند. در همان سال در جشنواره فیلم‌های جنگی، چند سكه بهار آزادی به گروه تعلق گرفت كه همگی به صندوق واحد تلویزیونی جهاد سازندگی بخشیده شد.

روایت فتح؛ فتح روایت

روایت فتح هم نگرشی دینی و هم‌اعتقادی نسبت به جنگ داشت. سید مرتضی آوینی صریحا بیان می‌کند: «اگر این جنگ از زمره جنگ‌هایی بود که در قرون اخیر در کره زمین رخ داده من خود از اولین کسانی بودم که از نظرگاهی مخالف با جنگ فیلم می‌ساختم.»

آوینی و دیگر فیلم سازان روایت فتح معتقد بودند در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حقایقی ماورای اتفاقات نظامی رایج، در جریان است. آوینی در این باره می‌گوید:

«ما در ساخت روایت فتح غالباً بر وجوه تمایز جبهه‌های جنگ خود با دیگر جنگ‌ها و ابعاد عرفانی جنگ تكیه داریم و معتقدیم كه ریشه پیروزی‌های ما نیز در همین‌جاست. این مسأله در تدوین فیلم‌ها تأثیر ركنی و بنیادی دارد. ما هرگز به ابزار جنگ و یا ماشین جنگ در فیلم‌های خود اصالت نمی‌دهیم. در تدوین فیلم‌ها ما هر چه را كه ریشه در غیر ایمان داشته باشد حذف می‌كنیم. شجاعت‌های حقیقتی را باقی می‌گذاریم و تهوّرهای ماجراجویانه و ناشی از تكبر را حذف می‌كنیم. در برابر ماشین جنگ و ابزار جنگ به ایمان بچه‌ها اصالت می‌دهیم.»

«ایمان و حضور امت مسلمان، دو عنوان از اصلی‌ترین عناوینی‌ست كه جنگ را از سایر جنگ‌های دنیا تمایز می‌بخشد.


==================

این مجموعه شامل دو عدد دی وی دی با کیفیت صدا و تصویر بسیار عالی می باشد از روایت فتح

دلباخته - مدرسه عشق - رمز پیروزی - صادقیه - سرباخته کوی عشق -شب عاشورایی - سرباز گمنام - آقا تقی - قاسم - سوسنگرد - ورثه انبیاء - دوکوهه - نصر 8

2 عدد دی وی دی تصویری

قابل پخش در دی وی دی پلیرهای خانگی و کامپیوتر
خرید اینترنتی پستی پستی روایت فتح-روایت فتح
تعداد 2 عدد دی وی دی
کیفیت صدا و تصویر فیلم ها بسیار عالی می باشد
فرمت :vob-dvd کیفیت صدا و تصویر بسیار عالی - قابل پخش بر روی کامپیوتر و دستگاه های دی وی دی پلیر خانگی

از نظر کیفیت صدا و تصویر بسیار عالی می باشد ,
فرمت : vob-dvd -شامل تمام قسمتها
تعداد : 2 دی وی دی

قیمت : 4000 تومان

روایت فتح - مذهبی - شهید آوینی - تلویزیون زنده ایران


مشــخــصــات آگــهــی
نــام: احسان براتي
ایمــیل:
تلفن:
موقعیت: خراسان
آدرس: www.mashhadfilm.com
قیمت:
تاریخ ثبت آگهی:  یکشنبه 02 شهریور 1393
تاریخ انقضای آگهی:  پنجشنبه 01 آبان 1393
تاريخ بروز رساني:  یکشنبه 22 آذر 1394
بازديد: 181
 

ارسـال پيغـام
تماس بـا: احسان براتي
در مـورد: روايت فتح
نـام شـما:
 ایمیل شـما:
مــتــن:
ارسال به ايميل
ارسال به صندوق پيامها

برو بالا
novintabligh.com